چه مهارتهایی برای یک زندگی زناشویی موفق مورد نیاز است؟

رابطه زناشویی یکی از عمیق‌ترین لذت‌های بشر و در عین حال یکی از بزرگ‌ترین سرچشمه‌های رنج است همچنین بعضی از آدمها فکر می‌کنند عامل موفقیت در ازدواج شانس و اقبال است، درصورتیکه نتایج سالها تحقیق نشان داده است که افراد موفق در برقراری روابط صمیمی و عمیق از مهارتهای خاصی برخوردارند.
مهارتهایی از قبیل گوش دادن، ارتباط موثر، مهارت مذاکره بر سر اختلافات، مهارت مدیریت خشم و مهارت همدلی کردن از مهارتهای اساسی برای یک زندگی زناشویی موفق هست. بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که با این مهارتها کاملا آشنایی دارند و نیاز به هیچ آموزشی ندارند و دلیلشان هم اینست که بعنوان مثال در شغلشان موفق هستند یا دوستان زیادی دارند اما زمانیکه توانایی این مهارتها در آنها بررسی می‌شود، متوجه می‌شویم که نواقص زیادی در آنها وجود دارد.
این مهارتها نیاز به آموزش و تمرین مداوم دارد. در رابطه با مهارت گوش دادن می‌توان گفت، هنگامیکه افراد به همسرانشان گوش می‌کنند باید به او نشان دهند که تمام توجه شان به او است و علاقمند هستند که حرفهای او را بشنوند، سعی کنند قضاوت و پیشداوری راجع به حرفهای همسرشان نداشته باشند و برای درک کامل گفته‌های او یکسری سوالات بپرسند، با رعایت این نکات در واقع توانسته‌اند که فعالانه به حرفهای همسر خود گوش فرا دهند.
در رابطه با مدیریت خشم می‌توان به این مسئله مهم اشاره کرد که در هنگام صحبت با همسر خود هر زمان و به هر دلیلی اگر عصبانی شدید، به هیچ عنوان نباید به مکالمه خود ادامه بدهید چون در زمان عصبانیت حرفهای شما براساس منطق نخواهد بود، بلکه فقط از روی خشم و عصبانیت صحبت خواهید کرد، در این زمان باید صحبت کردن را متوقف کنید و از همسر خود فاصله بگیرید و بعد از اینکه خشم شما کاملا فروکش کرد دوباره صحبت کردن راجع به آن موضوع را از سر بگیرید.
مهارت همدلی کردن و سعی بر درک کامل همسر خود به مقدار زیادی تعارضها و اختلافات بین همسران را کاهش می‌دهد و کمک می کند صمیمیت بین زوجین بیشتر شود. زوجین زمانیکه می خواهند با یکدیگر همدلی کنند باید مراقب باشند که یکسری از رفتارها را انجام ندهند مانند انتقاد کردن، نصیحت کردن، راه حل دادن، سرزنش کردن، کوچک نشان دادن مشکل یا بیش از حد بزرگ کردن مشکل، به رخ کشیدن و مقایسه کردن چون این رفتارها باعث می‌شود فرد مقابل احساس کند نه تنها درک نشده است، بلکه حتی این گفتگو باعث شده است که حال او بدتر نیز بشود.
مهارت در مذاکره کردن بر سر موضوعاتی که باعث اختلاف نظر و تعارض بین زوجین شده است، باعث می‌شود که اختلافات به شکل مناسبی حل شود و بعد از آن زوجین احساس خیلی خوبی خواهند داشت و بی‌شک احساس بهتری نسبت به رابطه خود خواهند داشت اما لازمه موفقیت در مذاکره کردن بر سر اختلافات اینست که همسران در مهارت گوش دادن فعال، مهارت مدیریت خشم و مهارت همدلی کردن تسلط پیدا کنند.