مشاوره چه کمکی به زوجین می‌کند؟

مشاوره چه کمکی به زوجین می‌کند؟

زندگی زناشویی یکی از جهانی‌ترین نهادهای بشری است، که از دو نفر با توانایی‌ها، استعدادهای متفاوت، با نیازها و علایق مختلف و در یک کلام با شخصیت‌های گوناگون تشکیل شده است. خانواده، مهمترین نهادی است که جامعه خود را تغذیه کرده و در سلامت و بیماری، در شرافت و انحراف، در سازگاری و نابهنجاری آن مؤثر است. به اعتقاد بسیاری از جامعه‌شناسان، ارضای نیازهای عاطفی مهمترین کارکردی است که می‌تواند بقای خانواده را تنظیم کند. اگر مسایل و مشکلات ناشی از تعارضات زناشویی در یک جامعه شدت پیدا کنند، استحکام خانواده را به خطر می‌اندازند و این امر تهدیدی برای استحکام جامعه و نظام اجتماعی به شمار می‌رود. یک جامعه مستحکم باید خانواده‌های مستحکم داشته باشد. خانواده، به منزله نخستین محیط رشد فرد، تنها با حفظ انسجام و یکپارچگی همه اعضا و عناصر خود می‌تواند نقش خود را در تربیت افراد سالم و سازش‌یافته ایفا کرده و بدین ترتیب جایگاه و منزلت منحصر به فرد خود را حفظ کند. ازدواج یکی از مهم‌ترین حوادثی است که در زندگی رخ می‌دهد و در شکل‌گیری شخصیت و جهت‌گیری انسان نقش قاطع دارد. ازدواج علاوه بر پاسخگویی به نیازهای جنسی و عاطفی فرد، نیازهای اقتصادی، ارتباطات اجتماعی و فرهنگی او را تنظیم می‌کند به همین دلیل هنجاری پذیرفته‌شده در تمام جوامع محسوب می‌شود.

ازدواج یکی از مراحل مهم در زندگی هر فرد است، چون داشتن یک ازدواج موفق و یا ناموفق بر روی سلامت جسمانی و سلامت روانشناختی فرد تاثیر مستقیم می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد سالهای اول زندگی مشترک، سخت‌ترین سالهای یک رابطه زناشویی است. پس افراد در سالهای اولیه زندگی‌شان، تعارض‌های بیشتری را تجربه خواهند کرد و درصورتیکه ندانند چگونه این اختلافها را حل و مدیریت کنند، ممکن است به رابطه‌شان آسیبهای زیادی وارد کنند.

ازدواج موفق، یک پدیده روبه رشد و تحولی است. یعنی همانگونه که کودک وقتی بدنیا می‌آید تمام توانمندی، ظرفیت و مهارت‌هایش باید در فرایند زمان رشد و تحول نماید، تا به مرور در اثر تعامل فعال با زندگی و محیط پیرامونش و با تکیه بر “یادگیری” مداوم تجلی پیدا کند، ازدواج نیز پدیده‌ای است تحولی که از چهار مرحله عبور می‌کند. همواره ازدواج در فرایند رشد خود مراحل مشخصی را تجربه می‌کند تا اینکه به بلوغ و پختگی پایدار می‌رسد. برخی ازدواج‌ها نیز پیش از آنکه مراحل تحولی خود را پشت سر بگذارند به اتمام می‌رسند، در حالی که برخی دیگر از ازدواج‌ها در عین حال که پایدار می‌مانند و به حیات خود ادامه ‌می‌دهند اما در یک مرحله خاص از حرکت باز می‌ایستد و تثبیت‌شده، و گیر می‌افتند.

  1. درگیری عاطفی
  2. ماه عسل
  3. تعارض و چالش
  4. حل مساله و سازگاری پویا

زوجین معمولا در مرحله تعارض به ما مراجعه می‌کنند و در صورتیکه بتوانند با کمک روانشناس به خوبی از این مرحله گذر کنند، وارد مرحله سازگاری می‌شوند و رابطه شاد و موفقی را تجربه خواهند کرد.

زوج‌درمانی با حضور هر دو نفر برگزار می‌شود، البته ممکن است روانشناس با هر یک از زوجین جلسات انفرادی نیز داشته باشد و همچنین جلسات زوج‌درمانی یکسری قوانین مشخص نیز دارد که روانشناس در ابتدا آنها را توضیح خواهد داد.